پلی اتیلن PE یک پلیمر منعطف و سبک می باشد که با پلیمریزاسیون گاز اتیلن به وجود می‌آید.

پلی اتیلن با توجه به ساختار پلیمری خود دارای انواع متفاوتی است و این امر باعث استفاده بیشتر از این پلی اتیلن می‌شود. انواع پلی اتیلن با چگالی پایین و با چگالی بالا و با چگالی بسیار بالا که در جای خود توضیح داده خواهد شد.

 پلی اتیلن در ساخت لوازم برقی، خانگی، کشاورزی، صنعتی کاربرد های مصرفی فراوانی دارد که در جای خود توضیح داده خواهد شد.

پلی اتیلن با ساختار به شکل بلور های جامد شفاف و در مواردی نیمه شفاف را اگر تحت حرارت زیاد قرار دهیم دودی  نخواهد داشت.

پلی اتلین را زمانی که حرارت دهیم به جای سوزاندن به یک مایع تبدیل می‌شود و زمانی که این مایه سرد می‌شود خاصیت یک جامد را خواهد داشت.

 پلی اتلین یک ماده پلیمری می باشد که از زنجیره مولکول های یکسان تشکیل شده است این مولکول شامل دو اتم کربن دوتایی که هر یک دارای دو اتم هیدروژن می باشد با توجه به این ساختار تکراری فرم های ساختاری متفاوتی نیز به خود می‌گیرد مانند چگالی پایین یا بالا و بسیار بالا که هر یک ساختار های متفاوت دارا می باشند.

 پلی اتلین در حالت مایع می‌تواند ساختارهای بسیار مختلفی را به خود بگیرد و به شکل‌ها، قالب ها و ابعاد و حالت مختلف در بیایند مانند انواع لوازم خانگی.

پلی اتیلن با چگالی بالا معمولا در مصارف ساخت انواع و اقسام لوله های کاربردی مانند لوله های تخلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و دلیل استفاده آن این است که هم انعطاف پذیر می باشد و با دوام و مقاومت شیمیایی در برابر انواع تغییرات محیطی از خود دارد و این موضوع آن را برای لوله کشی مناسب کرده است و نسبت به زیرساخت های بتنی و پی وی سی  به یک محصول ایده آل تبدیل کرده است. 50 سال امتحانی که از آن شده است همین مورد را به خوبی ثابت می کند.

 پلی اتلین با چگالی بالا در برابر خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد که برعکس لوله‌های فلزی که سریع خورده می‌شوند و پوسیدگی به وجود می‌آورند و تغییرات نامطلوبی بر سیستم‌های آبی به بار می‌آورند و هزینه‌های زیادی به وجود می آورند برخلاف آن در برابر خوردگی و پوسیدگی مقاومت بسیار بالایی دارد و می تواند انتظارات ما را به خوبی برآورده سازد.

پلی اتلین با چگالی پایین نسبت به پلی اتیلن با چگالی بالا مصرف بسیار بیشتری دارد و می‌توان از آن در بسیاری از مصارف همانند وسایل خانگی یا وسایل کشاورزی و صنعتی و یا هر مسئله دیگری از آن استفاده کرد و در مقابل رطوبت و مواد شیمیایی و یا واکنشهای شیمیایی مقاومت بسیار بالایی دارد.

پلی اتیلن با چگالی پایین به دلیل مقاومت بالا انعطاف بیشتر در برابر واکنش های شیمیایی برای ساخت ظروف یکبار مصرف انواع کیسه های مواد غذایی بطری های آب فیلم و یا سیم و کابل می تواند گزینه مناسبی باشد.

پلی اتیلن با چگالی بسیار بالا نیز در مصارفی مانند اقلام پزشکی و جلیقه های ضد گلوله می توان از آن استفاده کرد

پلی اتلین همانطور که گفتیم سخت و مقاوم می باشد نه به این معنی که شکننده باشد بلکه منعطف است و این خاصیت آنها را در برابر تغییرات ناگهانی محیط‌مثلث انقباضات و انبساط مقاوم کرده و مانع از ترکیدن و پوسیدن می‌شود و نشت زدگی را هم تا حد قابل قبولی به حداقل خود می‌رساند.

 عمر مفید پلی اتلین ۵۰ تا ۱۰۰ سال تخمین زده شده است.

 خلاصه: پلی اتلین با مقاومت و انعطاف بسیار بالا و منحصر به فرد برای بسیاری از مصارف مورد استفاده قرار می گیرد مثلا از پلی اتیلن با چگالی بالا برای مصارف مانند لوله های تخلیه مواد استفاده میشود که در برابر تغییرات ناگهانی محیطی مقاوم می باشد و در برابر خوردگی و پوسیدگی مقاومت بالایی دارد. از پلی اتیلن با چگالی پایین در مصارف مانند لوازم خانگی بطری‌های آب و سیم و کابل ووسایل کشاورزی صنعتی استفاده می شود عمر مفید پلی اتیلین تقریباً بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال می باشد استفاده های پرکاربرد که این محصول دارد و قابلیت و خاصیت های منحصر به فرد و همینطور هزینه پایین آن استفاده از آنرا هر روز بیش تر از پیش می کند.