تاتامی در اصفهان | تاتامی یک کفپوش سنتی است که از زمان های بسیار قدیم در ژاپن مورد استفاده قرار گرفته است. تعداد کمی از ژاپنی ها که هرگز تشک های تاتامی را ندیده اند، نه تنها کسانی که یک اتاق به سبک ژاپنی در خانه دارند بلکه کسانی که در کفپوش ها و کفپوش های چوب پنبه ای زندگی می کنند نیز نیستند. برخی از افراد در اتاق تاتامی می خوابند و بوی عجله را برای آرام شدن بو می دهند. تاتامی مدت هاست که در سبک زندگی ژاپنی مورد علاقه بوده است، اما وقتی صحبت از نحوه ساخت آن می شود، به طرز شگفت آور ناشناخته است. این بار انواع تاتامی و نحوه ساخت آنها را معرفی می کنم.

انواع تشک تاتامی چیست؟

ابتدا انواع تشک های تاتامی را توضیح می دهم. تاتامی تقریباً به سه نوع تقسیم می شود.

  • تاتامی با مرز| تاتامی در اصفهان

این نوعی است که بیشتر در تشک های تاتامی دیده می شود. از تشک تاتامی (تشک تاتامی)، کف تاتامی (تشک تاتامی = هسته) و تشک تاتامی ساخته شده است. انواع مختلفی از مواد، رنگ ها، الگوهای و غیره وجود دارد که بسته به ترکیب، ده ها نوع تشک تاتامی وجود دارد.

  • تاتامی بی مرز

از آنجا که هیچ لبه ندارند، آنها به دلیل تمیز بودن و شیک بودنشان وقتی روی زمین قرار می گیرند محبوب هستند. از آنجا که ساخت با ماشین دشوار است، صنعتگران تاتامی آن را با دستی می سازند. در گذشته، افراد با مرزهای بالا از تشک های مرزی تاتامی استفاده می کردند و افراد عادی از تشک های بدون مرز استفاده می کردند.| تاتامی در اصفهان

  • تشک تاتامی برای کف

گوزا که بین طبقات گذاشته شده است. از تشک تاتامی به نام “Ryubin Omote” استفاده می شود. ویژگی جدول Ryuge این است که از ابتدا دارای رنگ آتش است.

شکل 1

بیایید تاریخ تاتامی را بشناسیم!

در مرحله بعدی، تاریخ تاتامی را از دوران باستان تا به امروز معرفی خواهم کرد. بیشتر فرهنگ ژاپنی از سرزمین اصلی چین سرچشمه می گیرد. در همین حال، تشک های تاتامی در ژاپن متولد شده اند و تا به امروز تحویل داده شده اند. از قبل می توانید کلمه “tatami” را در “Kojiki” و “Nihonshoki” در دوره Asuka / Nara مشاهده کنید. از آنجا که تشک های تاتامی هنوز در حال استفاده هستند، می توانیم ببینیم که آنها واقعاً فوق العاده هستند.

منشأ تاتامی

در ژاپن که آب و هوا به طرز چشمگیری تغییر می کند و رطوبت در تمام فصول سال زیاد است، تاتامی با تهویه عالی کفپوش مناسب بود. تصور می شود که از زمان یایوی کشت برنج در ژاپن انجام شده است. تاتامی با استفاده از نی و برنج از هند ساخته شد. قدیمی ترین حصیر تاتامی بازمانده “Gyonotatami” است که در معبد Todai-جی در نارا نگهداری می شود و از دوره نارا است. تاتامی در آن زمان مانند یک فرش نازک بود. اعتقاد بر این است که چندین لایه از آن شبیه یک تختخواب بوده است. نظریه ای وجود دارد که نشان می دهد تاتامی در ابتدا یک تشک تاتامی بوده و در اصل فرش یا ملافه ای بود که می توان آن را تاشو کرد. در نظر گرفته می شود که از اتوماشی نیز به عنوان ملافه امپراتور سمو استفاده می شده است.

تغییر در استفاده از تشک تاتامی

در دوره هین، هنگامی که عمارتهای اشرافی به نام خانه های خواب ساخته شد، تشک های تاتامی بین تخته ها، مانند صندلی ها و ملافه ها قرار گرفتند. پس از آن، از دوران کاماکورا گرفته تا دوره موروماچی، تشک های تاتامی هم اکنون مانند کف آن قرار گرفته اند. در دوره ادو، یک قاضی جدید تاتامی برای مدیریت و ساخت تشک های تاتامی در قلعه ادو منصوب شد. در اواخر دوره ادو، یک شغل صنایع دستی تاتامی برقرار شد و تشک های تاتامی وارد خانه های مردم عادی شدند. در دوره Meiji بود که کاملاً مورد توجه عموم مردم قرار گرفت.

تاتامی فعلی

بعد از جنگ جهانی دوم، اقتصاد ژاپن از روی نشستن روی تاتامی به نشستن روی صندلی پس از رشد اقتصادی بالا تغییر کرد. مطابق با روند، کفپوش های کف با یک تصویر غربی و شیک که ارزان تر از تشک های تاتامی هستند، افزایش می یابد. با این حال، بسیاری از مردم می گویند که تاتامی در اصفهان دارای گرمی است که کفپوش ندارد و حرکتی برای بررسی خوبی های تاتامی وجود دارد. برخی افراد فقط در بخشی از اتاق تاتامی می گذارند، از صندلی های خود عبور می کنند و می نشینند، چای می خورند و می نوشند.

تاتامی-در-اصفهان

شکل 2

تاتامی از این طریق ساخته شده است!

در آخر نحوه ساخت تشک تاتامی را معرفی می کنم. تاتامی با ترکیب سه قسمت ساخته می شود: تاتامی تشک، کف تاتامی و لبه تاتامی.

  • برش

ابتدا تشک تاتامی را مطابق با اندازه اتاقی که قرار است قرار دهید برش دهید. تشک های تاتامی از نظر اندازه کمی متفاوت هستند، بنابراین ما به دقت بررسی می کنیم که آنها را در کجا قرار دهیم و آیا خوب هستند.

  • کف تاتامی را برش دهید

بعد، کف تاتامی را برش دهید. کف تاتامی هنگام بررسی دقیق تر از تشک تاتامی قطع می شود. اگر در اینجا شکاف ایجاد شود، زندگی را نابرابر و دشوار می کند، بنابراین با دقت کار کنید.

  • تشک تاتامی را وصل کنید

بعد از بریدن کف تاتامی، تشک تاتامی را روی کف تاتامی قرار دهید و آن را محکم بچسبانید تا خم نشود. سپس انتهای تشک تاتامی را به نام کاماچی (قسمت بدون لبه) ببندید.

  • دوخت لبه های تاتامی

بعد از دوختن پارچه، تشک تاتامی و عرض تشک تاتامی را به ابعادی که از قبل اندازه گرفته اید برش دهید. حاشیه تاتامی در اصفهان را در آنجا ببندید و تمام شود. در آخر، با یک دستمال یا حوله خشک پاک کنید، ابعاد را دوباره اندازه بگیرید و تمام شود.

ارزیابی مجدد فرهنگ سنتی و تشک های تاتامی متولد ژاپن

برخی از افراد در آپارتمان های شهری با کف چوبی زندگی می کنند، اما بعضی اوقات وارد اتاق تاتامی می شوند و آرام می شوند. تاتامی با بیش از 1300 سال سابقه ممکن است از نزدیک با معنویت ژاپنی ها ارتباط داشته باشد. اخیراً جنبشی برای بررسی خوبی های تاتامی صورت گرفته است. دفعه بعد، اگر فرصتی برای جابجایی یا نوسازی خانه خود دارید، ممکن است بخواهید تاتامی را امتحان کنید.| تاتامی در اصفهان