فوم پلی اتیلن را میتوان از پرکاربردترین عایق ها در صنعت ساختمان حساب کرد.این فوم به لحاظ شکل ظاهر همانند اسفنج بوده با این تفاوت که در یک تکه اسفنج اگر که دقت کنید  روزنه های فراوانی را مشاهده میکنید که وجود این روزنه ها خاصیت پف بودن را به اسفنج میدهد ، اما در فوم پلی اتیلن این روزنه ها به صورت حباب های خیلی ریز محبوس درمیان پلی اتیلن که یک ماده تولیدی در پتروشیمی بوده میباشد که سبب بخشیدن خاصیت تراکم سلولی به این نوع فوم شده و از گذر هوا و رطوبت جلوگیری به عمل می آورد.

از این رو به جهت این خاصیت ، فوم پلی اتیلن ارس فوم عایق مناسبی جهت امر عایق سازی در برابر گرما و سرما در ساختمان محسوب میشود و در امر جلوگیری از هدررفت انرژی در ساختمان نیز با توجه به محدود بودن انرژی های تجدیدناپذیر یک عایق اصولی به شمار میرود.

از محاسن مهم فوم های پلی اتیلن در بحث ساختمان میتوانیم به عایق بودن و عایق سازی با این فوم ها اشاره کنیم.

مبحث عایق دما در ساختمان از مباحث مهم به شمار میرود چرا که  در صورت عایق نبودن ساختمان در فصل زمستان با سرد شدن ساختمان و در فصل تابستان با گرم شدن هوای داخل ساختمان روبه رو میشویم و به همین دلیل این بحث محسوس بوده و تاثیر عایق سازی ساختمان به طور ویژه ای مشخص میگردد.

برای روشن شدن این مطلب به این صورت میتوان بیان کرد که :  در فصل زمستان که برودت هوا سبب تاثیر بر روی هوای داخلی ساختمان و سرد شدن داخل ساختمان میشود از طرفی نیز این برودت بر فضای بیرونی ساختمان تاثیر گذاشته و سبب سردی دو چندان هوا در داخل ساختمان میگردد ، از این رو میتوان با عایق سازی دیوارها با قرار دادن یک عایق ازتاثیر برودت وارد شده ازفضای بیرون به داخل ساختمان جلوگیری به عمل آورد.

فوم پلی اتیلن را در عایق سازی دیوارها به این صورت میتوان به کار برد که در حین انجام عملیات ساخت یک لایه پلی فوم مابین تیغه دیوارهای مشرف به بیرون قرار داد ، اگر چه به لحاظ مصرف مصالح ممکن است نسبت به عدم عایق سازی دیوارها مصالح بیشتری مصرف کنیم اما عایق سازی پس از مدت کوتاهی با صرفه جویی در مصرف انرژی این هزینه را به ما بازگردانده و دیگر در طی فصول نامبرده هزینه ای چند برابر را متحمل نمیشویم.

از طرف دیگر این مساله برای فصلی گرم مانند تابستان حکم فرما بوده و با توجه به این مساله که در کشور ما برخی مناطق بیش از نیمی از سال را در فصول سرد و یا گرم سپری میکنند و جهت گذشت از این فصول مجبور به استفاده حداکثری ازمنابع انرژی تجدید ناپذیری نظیر گاز شده میتوانیم با عایق سازی اصولی ساختمان از استفاده بی رویه و در نهایت هدررفت این منبع مهم که به نسل های آینده نیز متعلق است جلوگیری به عمل آوریم.

فوم پلی اتیلن کاربرد و اهمیت فراوانی در بحث ساختمان سازی نوین دارد زیرا با توجه به این امر که مباحث فنی ساختمان مباحثی به روز بوده و همیشه رو به پیشرفت و استفاده حداکثری از علم و صنعت در ساختمان میباشد و همسو با تکنولوژی بوده با استفاده از برخی سیستم ها میتوان یک استفاده حداکثری از برخی سیستم ها در ساختمان نمود. یکی از سیستم های نوین در ساختمان های فعلی سیستم گرمایش از کف و یا سرمایش از کف میباشد که یکی دیگر از کاربردهای فوم پلی اتیلن در ساختمان را برای ما مشخص میکند

سیستم گرمایش از کف به این صورت بوده که لوله کشی آب سرد و گرم انجام شده و جعبه کلکتور مربط به سیستم گرمایشی/سرمایشی در بخشی از ساختمان که مهندس یا مجری تدارک میبیند قرار گرفته وبعد ازعملیات کف سازی (بتن فوم یا پلاستر) این سیستم اجرا میگردد . قبل از اجرای این سیستم به منظور استفاده حداکثری و حداقل هدر رفت انرژی در سیستم های نامبرده عایق سازی کف میبایست انجام شود که جهت این امر بهترین عایق فوم پلی اتیلن میباشد،زیرا نسبت به دیگر عایق ها نظیر پشم شیشه هیچگونه عوارضی نداشته و کارایی بهتری را نیزبه همراه دارد وهمچنین به دلیل دارا بودن ضخامت و چگالی (فشردگی) گوناگون ما را با محدودیت روبه رو نمیکند. پس از اجرای سیستم لوله کشی بر روی پلی فوم و قرار گرفتن لوله های ورود و خروج هر بخش از ساختمان در داخل جعبه کلکتور کف سازی نهایی را انجام داده و از این سیستم استفاده میکنند.

در این سیستم ، گرمایش یا سرمایش ساختمان  توسط دستگاه موتور خانه ، پکیج و یا چیلرتولید و منتقل میشود که برای هر واحد و ساختمان با توجه به اولویت هایی نظیر متراژ، تک واحدی و یا مجوعه بودن واحد ها از دستگاه های نامبرده میتوان استفاده کرد و با قرار گیری عایق پلی فوم در زیر این سیستم گرمایشی/سرمایشی و اجرای اصولی این سیستم ها در کل فضای کف ساختمان به دمایی کاملا یکسان ویکدست و مهمتربا توجه به قابلیت تنظیم دما در دستگاه های یاد شده دمای موردنظر خود را انتخاب کرده ویک استفاده ای حداکثری از این سیستم با رادمانی بالا و هدررفت پایین مینماییم.

همچنین پلی فوم لوله ای نیز که از دیگر محصولات فوم پلی اتیلن میباشد در صنعت ساختمان کاربرد فراوانی دارد زیرا لوله های انتقال آب و گاز در صورت قرار گرفتن درمجاورت هوای آزاد و یا فضایی که احتمال فرسایش این لوله ها وجود داشته باشد(زیر سطح ساختمان) پس از مدتی و یا در نهایت چند سال ما را با مشکلاتی عدیده ای روبه رومیکند .

اکثرا در فصل زمستان ملاحظه کرده ایم که خیلی از منازل با ترکیدن لوله آب به دلیل برودت زیاد هوا مواجه میشوند که اگر ترکیدگی لوله در زیر کار (خاک) باشد منجر به خسارات و تبعات بسیار سنگینی نیز میشود. از این رو با استفاده از پلی فوم لوله ای میتوان تا حد زیادی از ترکیدگی و فرسایش این لوله ها جلوگیری به عمل آورد ، همچنین در برخی ساختمانها که فاصله دستگاه گرمایشی نظیر پکیج یا موتورخانه با شیرآلات  یا رادیاتورها کمی زیاد میباشد با استفاده از فوم پلی اتیلن لوله ای میتوان تا حد قابل  ملاحظه ای از افت دمای آب درون لوله ها جلوگیری به عمل آورد و نیاز به باز گذاشتن شیرآب تا رسیدن به دمای مطلوب نمیباشد.